Jak šel čas aneb Už je to skoro 30 let...

Fenou Ari Red Star odstartovalo na Vánoce 1973 naše „červené“ chovatelské období. Dcera Ariny, Anka z hory Lejškova, se dožila 17 let. Bohužel pokračovatele této linie, jejího syna Fouse z hory Lejškova, nám v Praze někdo otrávil.

Velký smutek pro naši rodinu i známé se rozhodla vyřešit dcera Irena, která přes moje výkřiky, že „nic černého do rodiny nechci“, přivezla od pana Tatera Sandyho z Havlínského vrchu. Začalo další chovatelské období. Náš milovaný Tonda (tak děti Sandyho překřtily) nás ještě více vtáhl do jezevčíkářského dění.

S výbornými pracovními i exteriérovými předpoklady (Interchampion, Klubový vítěz 1994, Český šampion, Vítěz plemene, Národní vítěz) nás přesvědčil, že je docela příjemné občas nějakou tu výstavu navštívit. Uměl se předvádět stejně dobře, jako norovat.

Jeho dceru Sofi z Opatovy stezky jsme si nechali a začalo se u nás „černat“.

Sofi je Česká šampionka, BIG i BOB. V roce 1998 na Národní výstavě v Klatovech dostala titul nejkrásnějšího psa všech plemen Best in show.

Její syn z prvního vrhu – Golem z hory Lejškova (otec z Tarot z Hetmanskiej stanicy) – je prvním jezevčíkem českého chovu, který získal zároveň titul Interchampiona práce i Interchampiona krásy!

Dcera Katynka z hory Lejškova (otec Iglesias Gwiezdnyj Pyl) je Interchampion a Multichampion, pracovně též velmi šikovná. Na Chodském čakanu na lesních a barvářských zkouškách získala titul CACT.

I další Sofiini potomci, pokud se jejich majitelé rozhodli s nimi pracovat, jsou úspěšní. Mám z toho samozřejmě radost, ale jednoznačně upřednostňuji, když jde štěně do rodiny, kde se mu především dostane láskyplné a ohleduplné péče a je přibráno jako nepostradatelný člen.

Posledním úspěchem Sofky byl titul Nejlepší veterán Holýšova 2006. Život ji těšil (hlavně když mohla ukradnout nějakou dobrůtku) až do podzimu 2011, kdy nás opustila. Bylo ji 15 a půl...

A nesmím ještě zapomenout na Glorii z hory Lejškova, sestru Golema a výbornou barvářku. Operace páteře ji bohužel připravila o chovnost, ale byla stejně spokojená a milovaná, než v necelých dvanácti letech zemřela.

Našimi benjamínky jsou Česká šampionka Mela z hory Lejškova a nejmladší chovná fena Norika z hory Lejškova (matka šampionka Karolína z hory Lejškova, otec Brix od Kanonýrky).

 

Bohumila Dousková-Pešicová

Paseky